<< Kliknij żeby wyświetlić spis treści >> Nawigacja: Podstawy działania modułu FK > Podstawowe zasady pracy z programem > Zasady posługiwania się kontami |
Strukturę planu kont wyznaczają konta najwyższego poziomu konta syntetyczne.
Do wprowadzania dekretów służą wyłącznie konta analityczne, konta zbiorcze służą wyłącznie do zbierania obrotów z podrzędnych kont analitycznych.
Konto syntetyczne może być dwu lub trzy znakowe Konto syntetyczne może być równocześnie kontem analitycznym, ale najlepiej definiować je jako konta zbiorcze, gdyż umożliwi to ewentualny podział syntetyki w dowolny sposób.
Z kontem zbiorczym może być związany słownik obiektów, z którymi są związane konta analityczne (np. kontrahentów), wtedy przy koncie analitycznym powinniśmy wskazać symbol z tego słownika (np. jeżeli kontrahent ma symbol np. PHUIMPEX lub np.00023 to przy jego koncie wpisujemy symbol PHUIMPEX lub 00023). Symbol ten umożliwia szybkie wyszukanie dodatkowych danych związanych z danym kontem, a także wyszukanie wszystkich kont związanych z daną pozycją słownika (np. jeżeli kontrahent występuje na dwóch kontach jako odbiorca i dostawca).
Jeżeli konto określimy jako pozabilansowe to nie będzie ono brane pod uwagę przy sprawdzaniu zgodności stron Wn i Ma w dokumencie księgowym.
Jeżeli konto określimy jako walutowe to program umożliwi nam pamiętanie oprócz kwot w zł, kwot w dowolnej walucie a także możliwość obliczenia kwoty zł na podstawie bieżącego kursu.
(Operacje i wydruku związane z walutami są dostępne tylko w przypadku rozszerzenia subskrypcji o moduł walutowy)
Stan kont dla bieżącego okresu jest na bieżąco naliczany przez system po każdym księgowaniu dla dokumentów zaksięgowanych do dziennika głównego.
Dostęp do informacji o stanie kont dla innych okresów i z uwzględnieniem dokumentów roboczych jest możliwy za pomocą wydruków. Stany kont są naliczane wg wskazanych przez użytkownika parametrów.