Faktury (JPK_FA)

<< Kliknij żeby wyświetlić spis treści >>

Nawigacja:  Szczegółowe omówienie wybranych zagadnień > Zagadnienia archiwalne > Jednolity plik kontrolny  (JPK) > Zasady tworzenia plików JPK >

Faktury (JPK_FA)

 

Informacje ogólne

Plik JPK_FA jest tworzony w zależności od wyboru dokonanego przez użytkownika na podstawie ewidencji faktur sprzedaży lub faktur zakupu.

 

Plik JPK_FA ma trzy zasadnicze sekcje :

listę danych nagłówkowych faktur wraz z danymi sumarycznymi dotyczącymi kwot netto i VAT z podziałem na stawki,

listę stawek VAT w okresie tworzonego JPK,

listę pozycji faktur wraz ze szczegółowymi danymi towarów / usług.

 

 


 

Kryteria filtrowania danych
 

zakres dat faktur,

rodzaj daty, wg której jest sprawdzana przynależność faktury do podanego zakresu dat
( dla sprzedaży może to być : data wystawienia, data dostawy/wykonania usługi, data powstania obowiązku podatkowego,
 dla zakupów może to być : data wystawienia, data sprzedaży, data wpływu, data określająca moment odliczenia VAT, data obowiązku podatkowego dostawcy).

waluta - do danego pliku JPK_FA są wybierane wyłącznie faktury, które zostały wystawione w walucie podanej w kryteriach filtrowania
(Wynika to z tego,iż w pliku JPK_FA w danych dotyczących nagłówków i pozycji faktur brak elementu określającego walutę faktury.Stąd dane w pliku muszą być jednorodne, gdy chodzi o walutę.)

 


 

Dodatkowe ustawienia wpływające na zawartość pliku JPK_FA
 

znacznik "dodaj typ dokumentu jako prefiks numeru dokumentu w JPK"
 
Elementem, który w sposób jednoznaczny powinien identyfikować fakturę w pliku JPK_FA jest jej numer.
System ProLider umożliwia jednoznaczne numerowanie faktur przez wykorzystanie w numerach symboli stanowisk i sufiksów określanych dla poszczególnych typów dokumentów.
System ProLider dopuszcza jednak powtarzanie się numerów faktur dla różnych typów faktur. W takiej sytuacji, aby zidentyfikować fakturę w sposób jednoznaczny konieczne jest
podanie oprócz jej numeru także symbolu typu dokumentu. Umożliwia to włączenie znacznika "dodaj typ dokumentu jako prefiks numeru dokumentu w JPK".
Znacznik jest domyślnie włączony, gdy plik jest tworzony dla faktur sprzedaży i domyślnie wyłączony dla faktur zakupu.
 

znacznik "pomiń NIP kontrahenta niezgodny z wzorcem JPK"
 
W obecnej wersji pliku JPK_FA wymagane jest, by NIP (o ile został podany) składał się z 10 cyfr (druga i trzecia nie mogą być równocześnie zerem).
W sytuacji, gdy istnieją NIP  nie spełniające tego warunku (np. NIP kontrahentów zagranicznych) utworzony plik nie będzie poprawny.
Można wówczas włączyć znacznik  "pomiń NIP kontrahenta niezgodny z wzorcem JPK" co spowoduje,że niewłaściwe wg zasad JPK_FA numery NIP zostaną pominięte
i plik będzie poprawny w sensie formalnym. Tak utworzony plik nie będzie jednak zawierał pełnych danych dla części faktur, co będzie wymagało wyjaśnienia z osobą kontrolującą, której będzie przekazywany plik JPK_FA.
 

znacznik "uwzględniaj także faktury wprowadzone wyłącznie w ewidencji VAT"
 
Niektóre faktury mogą być wprowadzane przez użytkowników w systemie ProLider bezpośrednio w odpowiedniej ewidencji VAT z pominięciem ewidencji faktur sprzedaży / zakupu.
Dotyczy to w szczególności tzw. kosztowych faktur zakupu, w przypadku których z punktu widzenia użytkownika nie jest istotne jakie towary / usługi zostały kupione, a istotny jest jedynie koszt zakupu.
System ProLider umożliwia dla tak wprowadzanych faktur zakupu umieszczenie krótkiego opisu na poziomie stawki VAT.
Zaznaczenie znacznika  "uwzględniaj także faktury wprowadzone wyłącznie w ewidencji VAT" powoduje,że faktury wprowadzone bezpośrednio w ewidencji VAT zostaną włączone do pliku JPK_FA.
W przypadku takich dokumentów wierszem faktury jest wpis dla danej stawki VAT w ewidencji VAT, a nazwą towaru opis podany dla stawki w ewidencji (o ile został wprowadzony).
Jednostką miary dla pozycji faktur wprowadzonych bezpośrednio w ewidencji VAT jest "poz. ew.". W przypadku braku opisu dla danej stawki VAT jako nazwa towaru pojawia się wpis
"brak danych [poz. ew. VAT]".
 

stawki podatku w okresie tworzonego JPK
 
W obecnej wersji plik JPK_FA tworzony jest dla stawek :
- podstawowa : 23 lub 22,
- obniżona pierwsza : 8 lub 7,
- obniżona druga : 5 lub 3.
 
Lista podanych stawek jest wpisywana do sekcji pliku JPK_FA, w której podane są stawki VAT obowiązujące w okresie tworzonego JPK.
W tej chwili nie ma potrzeby zmiany stawek proponowanych domyślnie przez program.
 


 

Najważniejsze elementy wpływające na poprawność danych w pliku JPK_FA
 

właściwy wybór typów dokumentów wchodzących do JPK_FA (w wykazie Typów dokumentów),

prowadzenie odpowiedniej numeracji faktur sprzedaży zapewniającej unikalność numerów poszczególnych dokumentów (w szczególności zastosowanie sufiksów dla poszczególnych typów dokumentów - określanych w wykazie Typów dokumentów),

rejestrowanie prawidłowego NIP nabywcy / dostawcy.

 


 

Układ danych w poszczególnych sekcjach :

nagłówki dokumentów - data wystawienia, typ dokumentu, nr dokumentu,

pozycje dokumentów - data wystawienia, typ dokumentu, nr dokumentu, nr pozycji.

 


 

Ważne uwagi
 

W pliku JPK_FA uwzględniane są tylko te typy faktur, które w wykazie Typów dokumentów mają włączony znacznik wchodzi do JPK_FA
 

W programie ProLider nie ma możliwości wystawiania :
- faktur w ramach samo fakturowania,
- faktur  marża,
- faktur wystawianych przez komornika,
- faktur wystawianych przez przedstawiciela podatkowego,
- faktur wystawianych przez drugiego w kolejności podatnika w transakcji trójstronnej
w związku z tym odpowiednie elementy w danych nagłówkowych faktur w pliku JPK_FA są ustawiane na wartość domyślną tj. false.
 

W obecnej wersji programu ProLider nie ma możliwości rejestrowania na poziomie faktury sprzedaży przyczyny zastosowania stawek ZW i NP.
W związku z tym przyjęto zasadę,że w przypadku stawki ZW nie jest podawana przyczyna zastosowania stawki (reguły kontroli pliku JPK dopuszczają taką sytuację),
a dla stawki NP odpowiednie pole pliku nagłówkowego jest wypełniane treścią zgodną z wartością drukowaną na fakturze w obecnej wersji programu
(wartość parametru zestawu danych o nazwie "tekst drukowany na fakturach SV zawierających usługi NP_UE").
 

W przypadku faktur zaliczkowych i korekt faktur zaliczkowych przyjęta została zasada (zgodnie z wyjaśnieniami udzielonymi w odpowiedziach do JPK na stronie MF),
że kwoty netto i VAT w sekcji danych nagłówkowych oraz dane w sekcji pozycji faktur wynikają z treści zamówienia, którego dotyczy zaliczka.