Faktury zaliczkowe - szczegółowo

<< Kliknij żeby wyświetlić spis treści >>

Nawigacja:  Szczegółowe omówienie wybranych zagadnień > Faktury zaliczkowe >

Faktury zaliczkowe - szczegółowo

 

1.Wystawianie faktur zaliczkowych.

 

a)Wybranie w menu opcji Sprzedaż -> Dokumenty sprzedaży (skrót klawiszowy Ctrl+E), ustawienie zakresu formularza na Faktury zaliczkowe i przejście do wystawiania nowego dokumentu.

 

Sim_Inne_1

 

b) Jeżeli zamierzamy wystawić pierwszą fakturę zaliczkową do danego zamówienia to należy zredagować dokument sprzedaży na ogólnych zasadach (nagłówek, pozycje),
a następnie na zakładce Płatności wpisać kwotę zaliczki.

 

Sim_Inne_2

 

Info

Kwota zaliczki musi być mniejsza od sumy wartości brutto obliczonej na podstawie pozycji dokumentu.

Kwoty VAT dla faktury zaliczkowej są liczone w następujący sposób :

-zaliczka jest dzielona między stawki VAT występujące w pozycjach dokumentu proporcjonalnie do udziału sum brutto dla poszczególnych stawek w sumie brutto dla całego dokumentu,

-VAT jest liczony od części zaliczki przypadającej na daną stawkę zgodnie z wzorem : (część zaliczki dla stawki * stawka)/(100*stawka)  podanym w rozporządzeniu MF.

Pozycje faktury zaliczkowej są traktowane jako pozycje zamówienia, do którego została pobrana zaliczka.

 

c) Jeżeli wystawiona jest już pierwsza faktura zaliczkowa i wystawiamy kolejne zaliczki do tego samego zamówienia to po zainicjowaniu wystawiania nowego dokumentu nie wypełniamy go, lecz przechodzimy na zakładkę Pozycje i uruchamiamy przycisk Wczytanie. Następnie na formularzu, który się pojawia zaznaczamy faktura zaliczkowa – w celu rozliczenia zaliczki lub pobrania kolejnej raty i naciskamy OK.

 

Sim_Inne_3

 

 

W kolejnym formularzu podajemy nr pierwszej faktury zaliczkowej związanej z zamówieniem (możliwy wybór z listy dokumentów bieżącego lub poprzednich zestawów) i kwotę kolejnej zaliczki (można ją później skorygować).

 

Sim_Inne_4

 

Program informuje o dotychczasowych zaliczkach pobranych do danego zamówienia, a następnie wczytuje pozycje dokumentu (nie jest możliwe redagowanie pozycji).

 

Info
Przy zapisie dokumentu program kontroluje sumę wszystkich zaliczek dla danego zamówienia wymuszając by była ona nie większa od sumy wartości brutto pozycji.

 

Info

Jeżeli istnieje sekwencja faktur zaliczkowych to na zakładce nagłówkowej pierwszej z nich jest wyświetlana informacja o ilości kolejnych dokumentów odwołujących się do tej zaliczki, a na zakładkach nagłówkowych kolejnych dokumentów nr kontynuacji i nr pierwszego dokumentu w sekwencji.

 

Na wydruku kolejnych faktur zaliczkowych umieszczana jest informacja o poprzednich zaliczkach : nr, data, kwota zaliczki oraz o sumie pobranych wcześniej zaliczek.

 

Info

Zasady redagowania i usuwania faktur zaliczkowych.

- Pojedyncza faktura zaliczkowa może być dowolnie redagowana i usuwana do momentu jej rozliczenia końcową fakturą VAT.

- W sekwencji zaliczek możliwe jest jedynie redagowanie cząstkowe dowolnej z nich lub całkowite usunięcie ostatniej zaliczki w sekwencji dopóki nie nastąpiło rozliczenie zaliczek końcową fakturą VAT.

 

2.Wystawianie faktury VAT rozliczającej faktury zaliczkowe.

 

W celu rozliczenia zaliczki lub sekwencji zaliczek należy zainicjować wystawianie nowej faktury VAT, przejść na zakładkę Pozycje i uruchomić przycisk Wczytanie. Na formularzu, który się pojawia zaznaczyć faktura zaliczkowa – w celu rozliczenia zaliczki lub pobrania kolejnej raty i nacisnąć OK.

 

W kolejnym formularzu podajemy nr rozliczanej faktury zaliczkowej, a w przypadku sekwencji zaliczek nr faktury zaliczkowej, która ją rozpoczyna.

 

Program informuje o pobranych zaliczkach i ich sumie, a następnie wczytuje z pierwszej faktury zaliczkowej pozycje dokumentu. Pozycje faktury VAT rozliczającej zaliczki mogą być redagowane. Program nie kontroluje ich zgodności z pozycjami faktury zaliczkowej wymuszając jedynie by suma wartości brutto pozycji była nie mniejsza od sumy pobranych zaliczek.

 

Wartość faktury rozliczającej zaliczki jest obliczana w ten sposób, że kwoty wynikające z pozycji dokumentu w poszczególnych stawkach VAT są pomniejszane o kwoty zaliczek.

 

Zatwierdzenie faktury rozliczającej zaliczki zamyka możliwość dokonywania w dokumentach zaliczkowych jakichkolwiek istotnych zmian.

 

Na karcie zawierającej dane nagłówkowe jest umieszczona informacja o fakturze zaliczkowej (w przypadku sekwencji zaliczek - pierwszej z sekwencji), którą rozlicza faktura VAT.

Na wydruku faktury VAT rozliczającej zaliczki jest umieszczana informacja o pobranych zaliczkach : nr, data, kwota zaliczki oraz suma.

 

Do faktur rozliczających faktury zaliczkowe mogą być wystawiane faktury korygujące zgodnie z ogólnymi zasadami obowiązującymi w programie.