<< Kliknij żeby wyświetlić spis treści >> Nawigacja: Szczegółowe omówienie wybranych zagadnień > Funkcjonalność związana z UE > Najwążniejsze informacje |
Wejście Polski do Unii Europejskiej pociągnęło za sobą szereg zmian w ustawodawstwie związanych z wymianą towarową między Polską, a pozostałymi krajami Unii. W związku z tym konieczne było wprowadzenie w programie wielu modyfikacji, które pozwalają prawidłowo obsłużyć handel wewnątrzunijny. Najważniejsze z nich zostaną omówione poniżej.
Państwa unijne i kontrahenci zarejestrowani do wymiany w ramach UE.
Kluczową rolę dla prawidłowej obsługi w programie sprzedaży i zakupów w ramach UE odgrywa prawidłowe oznaczenie państw jako członków UE i kontrahentów jako zarejestrowanych podatników VAT UE.
Zarejestrowanie państwa jako członka UE.
1. | Wywołanie wykazu państw. |
Wybranie w menu opcji Rozrachunki -> Państwa.
Przy pierwszym uruchomieniu formularza Państwa, program wczytuje do niego listę państw określonych w formularzu Waluty (o ile taka lista została istnieje – np. została utworzona we wcześniejszej wersji programu).
2. | Wprowadzenie informacji o państwie – członku UE. |
Chcąc zarejestrować w wykazie państwo jako członka UE należy przejść do redagowania pozycji (lub uczynić to w trakcie dopisywania nowej) i ustawić na karcie państwa znacznik członek Unii Europejskiej oraz wpisać kod VAT obowiązujący dla tego państwa w Unii Europejskiej.
Zarejestrowanie kontrahenta jako podatnika VAT UE.
1. | Wywołanie wykazu kontrahentów. |
Wybranie w menu opcji Rozrachunki -> Kontrahenci (skrót klawiszowy Ctrl+H).
2. Oznaczenie kontrahenta jako podatnika VAT UE.
Chcąc zarejestrować w wykazie kontrahenta jako podatnika VAT UE należy w trakcie redagowania danych kontrahenta wstawić na Karcie kontrahenta znacznik w polu podatnik VAT UE oraz wybrać kraj kontrahenta w polu kraj.
Program sprawdza, czy podany kraj jest zarejestrowany jako członek UE i wyświetla przed numerem identyfikacji podatkowej kontrahenta dwuliterowy symbol VAT kraju wprowadzony w wykazie państw.
B. Zmiany związane z obsługą sprzedaży walutowej.
Moduły programu związane z obsługą sprzedaży walutowej zostały przebudowane i rozszerzone o nowe funkcje. W wyniku tych zmian użytkownik może wystawiać dokumenty eksportu (tak jak dotychczas), dokumenty dostawy UE oraz dokumenty walutowe przeznaczone dla kontrahentów zagranicznych, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT UE.
I. | Wystawianie faktur eksportowych i faktur dostaw UE. |
Aby wystawić fakturę eksportową lub fakturę dostawy UE należy wybrać w menu programu pozycję Sprzedaż->Dokumenty walutowe.
Po uruchomieniu zakres formularza jest ustawiony domyślnie na Faktury eksportu / dostaw UE. Wszystkie faktury wystawione w ramach tego zakresu formularza są oznaczone symbolem SE. Stawka VAT zastosowana dla wszystkich pozycji tych dokumentów wynosi 0%.
Zarówno faktury eksportu jak i dostaw UE wystawiamy na takich samych zasadach (znanych z poprzednich wersji programu),a o tym z jaki dokument zostanie wystawiony decyduje to, czy nabywca został zarejestrowany jako podatnik VAT UE.
Jeżeli przy wystawianiu faktury wybrano jako nabywcę podatnika VAT UE to w polu dostawa wewnątrzwspólnotowa pojawia się znacznik. W przeciwnym razie pole to pozostaje niewypełnione i mamy do czynienia z fakturą eksportową. Pole tran. 3 str. służy do zaznaczenia tych dostaw UE, które są elementem transakcji trójstronnej.
II. | Wystawianie faktur walutowych dla kontrahentów z UE nie zarejestrowanych jako podatnicy VAT. |
Aby umożliwić wystawianie faktur walutowych dla kontrahentów z UE nie zarejestrowanych jako podatnicy VAT wprowadzony został nowy typ dokumentu walutowego. Dokumenty te są oznaczane symbolem SV. Aby przejść do wykazu tych dokumentów należy w formularzu Dokumenty walutowe wybrać zakres Faktury walutowe pozostałe.
Podobnie jak faktury eksportu/dostaw UE (czyli dokumenty typu SE) tak i dokumenty typu SV są wystawiane w walucie określonej na pierwszej stronie dokumentu i zgodnie z podanym tam kursem przeliczane na złote.
Zasadnicza różnica między dokumentami typu SE i SV polega na tym, że dokumenty SE są wystawiane w cenach netto i z VAT równym 0%, zaś dokumenty SV są wystawiane w cenach brutto i z obliczeniem VAT w złotych wg obowiązujących stawek.
III. | Drukowanie faktur walutowych. |
Program zapewnia możliwość drukowania dokumentów walutowych w trzech językach : polskim, angielskim i niemieckim. Wzorzec dokumentu jest dostosowany do wybranego typu i jest inny dla faktur eksportu/dostaw UE, a inny dla pozostałych dokumentów walutowych.
C. Zmiany związane z obsługą zakupów walutowych.
Moduł programu związany z obsługą zakupów walutowych został zmieniony tak, aby użytkownik mógł rejestrować zarówno dokumenty importu (tak jak dotychczas), jak i dokumenty nabycia UE.
Podobnie jak w przypadku walutowych dokumentów sprzedaży elementem decydującym o tym jak zostanie zaklasyfikowana walutowa faktura zakupu jest informacja o tym, czy kontrahent (w tym wypadku - sprzedawca) pochodzi z kraju będącego członkiem UE i jest zarejestrowany jako podatnik UE. Dla dokumentów nabycia UE możliwe jest oznaczenie ich dodatkowo jako dokumentów będących elementem transakcji trójstronnej (analogicznie jak w przypadku sprzedaży).