Zasady ochrony danych

<< Kliknij żeby wyświetlić spis treści >>

Nawigacja:  Część techniczna  moduł FK >

Zasady ochrony danych

 

Zbiory z danymi chronimy poprzez:

 

Niedopuszczanie do ich redagowania poza właściwym programem

 

Regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa (archiwizację)

 

Zbiorów z danymi nie należy redagować poza programem gdyż może to naruszyć integralność danych, dlatego należy stosować właściwe dla danego systemu operacyjnego przydzielanie praw dostępu do katalogów programu ProLider

 

Archiwizacji podlega w danym momencie jedna baza danych. Archiwizacja w programie ProLider dokonywana jest domyślnie poprzez wywołanie wykonania kopii bazy przez serwer baz danych . Wywołanie  odbywa się poprzez funkcję menu Plik-kopia bezpieczeństwa -wykonanie kopii bezpieczeństwa.Program informuje jaki plik zawiera kopię bezpieczeństwa bazy danych. Po wykonaniu kopii bezpieczeństwa plik ten należy skopiować na inny nośnik.

 

Najczęściej sposób archiwizacji ustanawia administrator sytemu. W każdym jednak przypadku użytkownik powinien wiedzieć jak jest zorganizowana ochrona danych. Administrator może np. wprowadzić zadania na serwerze ( job ) które o określonej godzinie będą wykonywały kopię bazy a następnie  plik z kopia kopiowały na inny nośnik.

 

 

Archiwizację należy wykonywać zawsze po wprowadzeniu nowych danych do systemu. Niezależnie od sposobu archiwizacji należy używać, co najmniej dwóch kompletów nośników, do zapisywania danych dotyczących tego samego podmiotu.

 

 

Funkcje kontrolne programu ProLider FK

 

Program ProLider FK posiada następujące wbudowane i dostępne z menu programu podstawowe funkcje kontrolne ułatwiające stwierdzenie poprawności zbiorów z danymi pod względem obliczeniowym.

·kontrola zgodności stanów kont z obrotami dziennika
·kontrola ciągłości numeracji pozycji dziennika
·zestawienie dzienników częściowych