Wystawianie unijnych dokumentów sprzedaży w zł

<< Kliknij żeby wyświetlić spis treści >>

Nawigacja:  Szczegółowe omówienie wybranych zagadnień > Funkcjonalność związana z UE >

Wystawianie unijnych dokumentów sprzedaży w zł

 

Wraz z wejściem Polski w dniu 01.05.2004 r. do Unii Europejskiej pojawiły się nowe dokumenty sprzedaży takie jak faktury dostawy wewnątrzwspólnotowej i faktury za usługi nie opodatkowane wykonane na rzecz płatników VAT z państw członkowskich UE. Większość użytkowników programu  prowadzących handel z kontrahentami z państw UE korzysta z wersji walutowej programu wystawiając unijne dokumenty sprzedaży w EURO. Wychodząc naprzeciw potrzebom części użytkowników nie zainteresowanych wersją walutową, a prowadzących sprzedaż do państw UE, wprowadzona została w programie możliwość wystawiania unijnych dokumentów sprzedaży w złotych. Poniżej omówione zostaną zasady wystawiania tych dokumentów.

1.        Konieczne jest uaktywnienie odpowiedniej funkcji programu przez zaznaczenie parametru „wystawianie dokumentów UE w złotych" na zakładce A. Sprzedaż w Ustawieniach zestawu baz danych.

 

UEzl1

 

2.        Oznaczenie państw jako członków UE i kontrahentów jako zarejestrowanych podatników VAT UE.

 

a)        Zarejestrowanie państwa jako członka UE.

 

Wybranie w menu opcji Rozrachunki -> Państwa.

 

Chcąc zarejestrować w wykazie państwo jako członka UE należy przejść do redagowania pozycji (lub uczynić to w trakcie dopisywania nowej) i ustawić na karcie państwa znacznik członek Unii Europejskiej oraz wpisać kod VAT obowiązujący dla tego państwa w Unii Europejskiej.

 

 

b)Zarejestrowanie kontrahenta jako podatnika VAT UE.

 

Wybranie w menu opcji Rozrachunki -> Kontrahenci (skrót klawiszowy Ctrl+H).

 

Chcąc zarejestrować w wykazie kontrahenta jako podatnika VAT UE należy w trakcie redagowania danych kontrahenta wstawić na Karcie kontrahenta znacznik w polu podatnik VAT UE oraz wybrać kraj kontrahenta w polu kraj.

Program sprawdza, czy podany kraj jest zarejestrowany jako członek UE i wyświetla przed numerem identyfikacji podatkowej kontrahenta dwuliterowy symbol VAT kraju wprowadzony w wykazie państw.

 

 

3.        Wystawianie złotówkowych dokumentów unijnych.

 

Wybranie w menu opcji Sprzedaż -> Dokumenty sprzedaży (skrót klawiszowy Ctrl+E) i przejście do wystawiania nowego dokumentu. Na zakładce Karta dokumentu umieszczone są znaczniki : dostawa UE (niedostępny), trans. 3 str. (transakcja trójstronna; dostępny) i usługi NP UE (usługi nie opodatkowane na rzecz płatnika VAT UE; dostępny).

ue4zl

 

a) Wystawienie faktury dostawy UE.

 

Dokument sprzedaży jest traktowany jako dokument dostawy wewnątrzunijnej wówczas, gdy jako nabywca zostanie wpisany kontrahent oznaczony w wykazie kontrahentów jako podatnik VAT UE. Gdy to nastąpi w polu dostawa UE pojawia się znacznik i następuje przeliczenie całego dokumentu z zastosowaniem stawki 0 dla wszystkich pozycji dokumentu. Kolejne dopisywane pozycje mają również zerową stawkę VAT niezależnie od stawki podanej w wykazie towarów i usług. Zmiana nabywcy na takiego, który nie jest podatnikiem VAT UE skutkuje przeliczeniem dokumentu z użyciem stawek VAT przypisanych towarom w wykazie towarów i cofnięciem znacznika dostawy UE. W trakcie wystawiania dokumentu można wielokrotnie zmieniać jego typ ze zwykłej faktury VAT na fakturę dostawy UE i odwrotnie.

Faktura dostawy UE może być dodatkowo oznaczona jako dokument będący elementem transakcji trójstronnej ( przez zaznaczenie pola trans. 3 str.).

Na wydruku faktury dostawy UE NIP wystawcy jest drukowany w formacie unijnym, zaś NIP nabywcy w formie podanej w wykazie kontrahentów (należy wpisać go w wykazie w formacie unijnym).

 

b) Wystawienie faktury na usługi nie opodatkowane świadczone na rzecz podatnika VAT UE.

 

Dokument sprzedaży jest przez program rozpoznawany jako faktura na usługi nie opodatkowane świadczone na rzecz podatnika VAT UE, gdy spełnione są dwa warunki :

nabywca jest podatnikiem VAT UE,

zaznaczone zostanie pole usługi NP UE.

 

Uwaga ! Oznaczenie dokumentu jako usługi NP UE jest nieodwracalne (o czym ostrzega program) co oznacza, że jeśli zaznaczenie jest omyłkowe konieczne będzie przerwanie redagowania i wystawienie dokumentu od początku.

Po wprowadzeniu oznaczenia wszystkie pozycje są oznaczane jako nie opodatkowane (NP), a cały dokument jest przeliczany. Nowe pozycje dopisywane już po wprowadzeniu znacznika są również traktowane jako nie opodatkowane niezależnie od stawki podanej w wykazie towarów i usług.

Na wydruku faktury na usługi NP UE NIP wystawcy jest drukowany w formacie unijnym, zaś NIP nabywcy w formie podanej w wykazie kontrahentów (należy wpisać go w wykazie w formacie unijnym).

 

4. Zmiany w siatce na pierwszej stronie formularza dokumentów sprzedaży.

 

Jeżeli w programie jest uaktywniona funkcja wystawiania dokumentów UE w złotych to siatka formularza dokumentów sprzedaży ma dwie dodatkowe kolumny UE (Wymiana UE) i NP (Usługi NP UE), w których pojawiają się znaczniki wskazujące na liście faktur dokumenty unijne.

ue5zl