Pierwsza instalacja

<< Kliknij żeby wyświetlić spis treści >>

Nawigacja:  Podstawowe wiadomości o systemie ProLider  > Instalacja programu >

Pierwsza instalacja

 

 

A. Instalacja serwera baz danych

 

Program ProLider do pracy wymaga dostępu do serwera baz danych, dlatego jego instalacja powinna być przeprowadzona przed instalacją programu ProLider.

Serwer baz danych może być zainstalowany na tym samym komputerze co program ProLider lub na innym komputerze w sieci. Wskazane jest, aby był to wydajny komputer.

Instalacja serwera baz danych jest przeprowadzana osobnym instalatorem dostępnym na stronie www.prolider.pl. Tworzy on instancję serwera Microsoft SQL Server Express o nazwie PROLIDER.

 

Uwaga 1: możliwe jest by ProLider korzystał z innych dostępnych już w w danym momencie instancji sql serwera, ale nie jest to jednak zalecane w większości sytuacji (np. sytuacji gdy w firmie nie jest dostępna na miejscu osoba z odpowiednimi kwalifikacjami - administrator baz danych)

 

Uwaga 2: W przypadku instalowania wersji demonstracyjnej ProLidera lub dużego prawdopodobieństwa, że docelowo wystarczy nam tylko jedno stanowisko i baza danych nie będzie duża ,
możliwe jest użycie dużo prostszej w instalacji i obsłudze wersji jednostanowiskowej serwera baz danych,czyli Microsoft SQL Server  Express LOCALDB)

 

 


 

B. Instalacja programu  ProLider

 

Instalacja na pierwszym stanowisku wymaga instalacji dwóch składników : bibliotek systemowych Lider i właściwego programu ProLider.

Biblioteki systemowe Lider instalujemy jako pierwsze, a następnie instalujemy właściwy program w wybranym  przez nas katalogu/folderze dyskowym.

Przy pierwszym uruchomieniu program zaproponuje założenie nowej bazy danych - musimy wówczas wskazać instancję MS SQL Server, z której będzie korzystał program.

 

Gdy system ProLider działa w sieci, wówczas na dodatkowym/kolejnym stanowisku wystarczy jedynie zainstalować biblioteki systemowe Lider, a następnie przeciągnąć skrót do programu ProLider
zainstalowanego na głównym komputerze (serwerze) na pulpit użytkownika kolejnego stanowiska (oczywiście, żeby to zrobić, katalog w którym został zainstalowany program powinien zostać udostępniony w sieci
- inaczej nie będzie on widoczny).