Kiedy paragon fiskalny jest zarazem fakturą uproszczoną ?

<< Kliknij żeby wyświetlić spis treści >>

Nawigacja:  Szczegółowe omówienie wybranych zagadnień > Dokumenty sprzedaży związane ze sprzedażą fiskalizowaną > Paragony fiskalne będące zarazem fakturami uproszczonymi >

Kiedy paragon fiskalny jest zarazem fakturą uproszczoną ?

Paragon fiskalny jest zarazem fakturą uproszczoną, gdy zawiera :

a) prawidłowo wydrukowany NIP nabywcy,

b) kwotę do zapłaty mniejszą lub równą 450 PLN (100 EUR),

c) kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę (ogólny warunek dotyczący elementów faktury; art. 106e ust. 1 pkt. 2 ustawy).

 

Uwagi

1.Prawidłowo wydrukowany NIP nabywcy powinien znajdować się w części fiskalnej paragonu fiskalnego przed logo i numerem unikatowym, które powinny być umieszczone centralnie w ostatniej linii paragonu fiskalnego.
Jeżeli NIP został wydrukowany na paragonie fiskalnym w sposób nie spełniający tego warunku to do takiego paragonu fiskalnego nie może być wystawiona faktura VAT z NIP nabywcy.

2.W systemie ProLider nie jest prowadzona odrębna numeracja faktur uproszczonych.

3.W „Objaśnieniach podatkowych z dnia 16 października 2020 r.” opublikowanych przez MF przypomniano, że kasy rejestrujące (drukarki fiskalne) co do zasady służą do ewidencjonowania sprzedaży
dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Ujmowanie na kasach rejestrujących sprzedaży na rzecz podatników jest dopuszczalne przepisami ustawy o VAT, stanowi to jednak pewien wyjątek od zasady.